Mzdy v Česku
Finance

Mzdy v Česku porostou i letos

Loňský rok byl pro Čechy poměrně zlomový. Karty se totiž takzvaně obrátily. Zaměstnanci najednou přestali být závislí na svých zaměstnavatelích a zaměstnavatelé začali být závislí na svých zaměstnancích. Důvodem byla zaměstnanecká krize, která způsobila, že si konečně zaměstnavatelé začali vážit svých zaměstnanců. Ti toho samozřejmě začali využívat a začali měnit svou práci. Najednou se totiž brali lidé, kteří měli dostatek elánu, nepotřebovalo se konkrétní vyučení či maturita z daného oboru. Poptávka byla hlavně po takových zaměstnancích, kteří byli ochotni se učit a měli chuť pracovat. Jelikož se však zaměstnavatelé báli o své zaměstnance, stalo se, že jim konečně začali přidávat na výplatních páskách. Mzdy v České republice tak rostly raketovým tempem a právě v takovém tempu se to má nést i letos.

Pokud jste si mysleli, že to nějakou dobu spočine na aktuální průměrné mzdě, která dosahuje třiceti tisíc korun, což je nárůst o sedm procent, zmýlili jste se. Platy i nadále porostou, zaměstnanci si letos přijdou zase na vyšší peníze.

Kde vloni rostly tržby nejvýrazněji?

Pojďme se však zaměřit na loňský rok, prozraďme si, kde mzdy rostly nejvýrazněji. Podle statistik a průzkumů nejvýrazněji rostly mzdy ve finančním sektoru, kde si zaměstnanci polepšili až o třetinu. Kromě toho také rostly platy ve všech uniformovaných oborech. Stejně dobře hodnocení byli také pracovníci v IT oboru.

Zemědělci, pracovníci v oboru lesnictví a v rybářství si polepšili zhruba o dva tisíce korun, ve zpracovatelském průmyslu si lidé přišli na více jak čtyřiatřicet tisíc korun, ve stavebnictví se zvedl plat o tisícikorunu a ve vzdělávání vzrostl plat o zhruba čtyři tisíce korun.

Mzdy mají růst i letos

Z aktuálních statistik také vyplývá, že mají mzdy růst i v letošním roce. Lidé si tak mají opět přijít na větší sumy, než jaké dostávali letos či v uplynulých letech. Průzkumy ale také říkají, že jen málokterý člověk myslí takzvaně na zadní vrátka, což by se mělo rozhodně zlepšit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *