děti k penězům chovají slušně
Finance

Ať se děti k penězům chovají slušně aneb učíme je hospodařit

Problém dnešních dětí nespočívá jen v tom, že tráví hromadu času na internetu. Jejich problémem je také to, že se nechovají slušně k penězům. Mnohé děti si neuvědomují, že se musí dlouho vydělávat, aby bylo možné koupit si to, co chceme. Vydělávání není procházka růžovým sadem, je to naopak velice zdlouhavý a náročný proces. Aby dítě nevyrůstalo v domnění, že peníze padají z nebe, je třeba ho naučit hospodařit s penězi. Čím dříve začneme, tím lépe. Otázkou ale je, jak dítě hospodařit naučíme?

Hospodaření s penězi je jen um, který se musíme naučit. Dítě to naučíme snadno, začít můžeme už v raném věku.

Vydělej si, kup si něco

Děti by už v raném dětství měly dostat svou vlastní pokladničku, do níž si budou ukládat peníze, které dostanou od babiček, které dostanou za práci, kterou udělají. Rodiče musí dětem ukázat, že aby si mohly něco koupit, musí si na vysněnou věc nejdříve vydělat. Samozřejmě neposílejte dítě do klasického zaměstnání, ale vymyslete mu činnosti, za které dostane jakousi drobnou výplatu.

Vhodná činnost je například pomoc s umýváním automobilu nebo třeba pomoc při úklidu domu. Dávejte si však velký pozor na to, za co dítěti platíte. Rozhodně mu neplaťte za úklid vlastního pokoje, dítě později odmítne pokoj uklízet, pokud nedostane finanční odměnu.

Platební karty už na střední škole

Až dítě bude chodit na střední školu, automaticky mu zřiďte platební kartu. Důvod je takový, že se dítě naučí vycházet s tím, co na kartě má. Každý měsíc mu tedy posílejte určité kapesné, které obsahuje peníze na obědy, peníze na dopravu a samozřejmě něco málo na útratu. Ideální je stanovit si trvalou platbu, ať máte o starost méně.

Dítě si tak rychle zvykne na to, že peníze má dané, více nedostane, pokud si na ně samo nevydělá, a rozhodne se s danou částkou během měsíce vyžít. Sice to není mnohdy jednoduché, ale rychle si zvykne – tím si můžete být jisti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *