Ekonomická hrozba jménem koronavirové onemocnění
Finance

Ekonomická hrozba jménem koronavirus

Koronavirové onemocnění je mezi námi již nějaký den. Od té doby se ho nepodařilo zastavit, a tak musela vláda České republiky udělat jistá bezpečnostní opatření, aby se nešířila v takové formě, jako například v Itálii nebo Španělsku. Kromě riziku na zdraví hrozí však i jiné problémy, které se týkají ekonomiky. Jak na tom bude ekonomika České republiky a jak se ji dotklo koronavirové onemocnění v tuto chvíli? Společně se podíváme na určitá bezpečnostní opatření i z tohoto odvětví.

Ekonomická hrozba jménem koronavirus

Jak jistě sami dobře víte, již pár dnů funguje bezpečnostní opatření v podobě karantény. Pochopitelně existují výjimky, do kterých můžeme zařadit například cestu do zaměstnání, návštěvu lékaře, nákup potravin, kosmetiky, léků a zdravotnických pomůcek a v neposlední řadě také úřední záležitosti. Veškeré jiné aktivity jsou ovšem zakázány. To se týká převážně chození po obchodních center, návštěva restauračního zařízení apod. Konec konců tyto činnosti jsou zavřeny rovněž nařízením vlády. Už tento krok nese také ekonomickou hrozbu, kdy živnostníci a podnikatelé mají nulové tržby.

Ekonomická hrozba jménem koronavirus

Kromě živnostníků se ekonomika týká také zaměstnanců, a to převážně v gastronomických oborech. Tady se propouštělo velké množství lidí, čímž dochází k ekonomickému hroucení. Nižší pracovní aktivita, dále pak omezení nákupů a nižší výroba firem bude mít dlouhodobý negativní dopad. Změny nebudou probíhat ani ve chvíli, kdy vláda povolí otevření veškerých podniků. Právě naopak, s největší pravděpodobností zůstane několik podniků i nadále zavřených z finančních důvodů. Nepomohou ani státní půjčky. Pořád se jedná o produkt, který se bude muset splácet.

Ekonomická situace ve světě

Ekonomická hrozba se týká celého světa. Bohužel se nedá odhadnout, jaký dopad bude mít, protože se proti boji s koronavirovým onemocněním nedaří prozatím vyhrát. Jakákoliv slova jsou tedy jen spekulace odborníků. Ať už bude mít jakýkoliv dopad, rozhodně se negativně dotkne naší ekonomiky. S tím je potřeba do budoucna počítat. Vláda nemá dostatečné množství finančních prostředků na to, aby dokázali zahojit podnikatelé a živnostníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *