Finance

Neříkej, že to nejde. Řekni, že to ještě neumíš aneb podnikejte jako Tomáš Baťa

Není pochyb ani sporu o tom, že Tomáš Baťa byl jedním z největších českých podnikatelů. Když přišla nějaká podnikatelská příležitost, neřekl jí ne. A pokud ji například neznal nebo na otázky v oboru pokládané neznal odpověď, měl tendenci se to naučit nebo odpověď najít. A z toho ostatně plyne jeho známý výrok: „Neříkej, že to nejde. Řekni, že to ještě neumíš.” A u výroků slavného podnikatele ještě nějakou chvíli zůstaneme. 

Zahynul před 85 lety

Ať už se vám před očima otevírá jakákoli podnikatelská příležitost, neměli byste před ní zavřít oči pouze ze strachu. Každá v sobě nese možnost, jak být sám sobě pánem. V případě, že je onou příležitostí franšízový koncept v podobě například Extérie Market, je zde také nízká pravděpodobnost toho, že vkročení do podnikatelského světa nebude tolik bolet. 

Abyste však měli lépe nakročeno do světa byznysu a dokázali zvládnout veškeré výzvy s grácií, sepsali jsme několik výroků slavného zlínského obuvnického podnikatele. Jeho smrt řadu lidí zasáhla, došlo k ní už před 85 lety. Zřídil se v malém letadle, ovšem jeho byznys žije dodnes. A to je ostatně známka toho, že bychom z jeho pravidel a zásad rozhodně neměli uhýbat. 

Stejně tak si můžeme vzít poučení z jeho úmrtí, které přišlo jako blesk z čistého nebe. Stejně takto nečekaně chodí většina událostí v životech. 

Výroky slavného Tomáše Bati

  • „Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti.”
  • „Co chceš, můžeš.”
  • „Najít správný směr mezi opatrností a odvahou je největší umění.”
  • „Pokud chceš vybudovat velký podnik, musíš nejdřív vybudovat sám sebe.”
  • „Dělejme třeba nejnepatrnější věc na světě, ale dělejme ji nejlépe.”
  • „Každá lidská činnost se nakonec musí projevit v číslech.”
  • „Každý člověk je zámožný, pokud má zdravé ruce a rozum.”
  • „Neříkej, že to nejde. Řekni, že to zatím neumíš.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *