Mzdy v Česku
Finance

Mzdy v Česku porostou i letos

Loňský rok byl pro Čechy poměrně zlomový. Karty se totiž takzvaně obrátily. Zaměstnanci najednou přestali být závislí na svých zaměstnavatelích a zaměstnavatelé začali být závislí na svých zaměstnancích. Důvodem byla zaměstnanecká krize, která způsobila, že si konečně zaměstnavatelé začali vážit svých zaměstnanců. Ti toho samozřejmě začali využívat a začali měnit svou práci. Najednou se totiž brali lidé, kteří měli dostatek elánu, nepotřebovalo se konkrétní vyučení či maturita z daného oboru. Poptávka byla hlavně po takových zaměstnancích, kteří byli ochotni se učit a měli chuť pracovat. Jelikož se však zaměstnavatelé báli o své zaměstnance, stalo se, že jim konečně začali přidávat na výplatních páskách. Mzdy v České republice tak rostly raketovým tempem a právě v takovém tempu se to má nést i letos.

Pokud jste si mysleli, že to nějakou dobu spočine na aktuální průměrné mzdě, která dosahuje třiceti tisíc korun, což je nárůst o sedm procent, zmýlili jste se. Platy i nadále porostou, zaměstnanci si letos přijdou zase na vyšší peníze.

Kde vloni rostly tržby nejvýrazněji?

Pojďme se však zaměřit na loňský rok, prozraďme si, kde mzdy rostly nejvýrazněji. Podle statistik a průzkumů nejvýrazněji rostly mzdy ve finančním sektoru, kde si zaměstnanci polepšili až o třetinu. Kromě toho také rostly platy ve všech uniformovaných oborech. Stejně dobře hodnocení byli také pracovníci v IT oboru.

Zemědělci, pracovníci v oboru lesnictví a v rybářství si polepšili zhruba o dva tisíce korun, ve zpracovatelském průmyslu si lidé přišli na více jak čtyřiatřicet tisíc korun, ve stavebnictví se zvedl plat o tisícikorunu a ve vzdělávání vzrostl plat o zhruba čtyři tisíce korun.

Mzdy mají růst i letos

Z aktuálních statistik také vyplývá, že mají mzdy růst i v letošním roce. Lidé si tak mají opět přijít na větší sumy, než jaké dostávali letos či v uplynulých letech. Průzkumy ale také říkají, že jen málokterý člověk myslí takzvaně na zadní vrátka, což by se mělo rozhodně zlepšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *