O důchody se zajímá stále větší procento obyvatel České republiky a je to pochopitelné. Každý by chtěl vědět, jak vysoký bude mít důchod a jaké procesy ho mohou do budoucna ještě navýšit. Pokud si nevíte rady a důchod vám klepe na dveře, povíme vám o tomto tématu více informací v následujících odstavcích. Počítejte ale s tím, že důchod je stanoven na základě vašeho zaměstnání, které se poté odráží od toho, jak vysoký máte příjem.
Jak vysoký budu mít důchod?
Na tuto otázku svým způsobem neexistuje přesná odpověď. Máte-li v zaměstnání vysoký plat, odvádíte logicky vyšší sociální pojištění, čímž se vám na základě větších obvodů zvyšuje také váš důchod. Počítejte ale s tím, že váš roční příjem má určitou hranici, která je stanovena na hodnoty 1 a půl milionů korun. Jestliže tedy vyděláváte větší finanční prostředky, bude se vám důchod počítat pouze z výše uvedeného ročního zisku. Hodně lidi si myslí, že čím více zaměstnání si pod svá křídla naberou, tím lépe do budoucna. Je potřeba ale myslet na své zdraví, které máme pouze jedno.
Nízká mzda, žádný důchod? Nemusíte se bát, takto to rozhodně není. I v případě nízkého platu odvádí sociální pojištění, takže v budoucnu budete moct důchod očekávat. Problém je v tom, že čím nižší je váš měsíční příjem, tím nižší bude váš důchod. Důchod se totiž, jak jistě víte vypočítává na základě vašeho měsíčního příjmu. Je tedy dobré si najít lépe placenou práci, protože byste v budoucnu na to doplatili pouze vy. Nežeňte se do více zaměstnaneckých poměru, protože tento krok vám příliš nepomůže.
Pronajímám nemovitosti, počítá se to?
Máte-li vlastní nemovitosti, které pronajímáte a u toho pracujete, počítá se vám do důchodu pouze vaše zaměstnání. Z pronájmu nemovitosti totiž neodvádíte žádné sociální pojištění, takže se vám nemůže poté vypočítat výši důchodu. Většina lidi nemá s těmito procesy žádné zkušenosti, a tak si myslí, že každý příjem navíc je výhodný pro budoucnost.