Nekalých praktik při žádosti o půjčku je spousta
Finance

Nekalých praktik při žádosti o půjčku je spousta

S nekalými praktikami se můžeme střetnou všude. Ať už jdeme do jakékoli obchodu nebo vyřizujeme cokoli, vždy je tady možnost, že s námi druhá strana nejedná fér. Zvlášť u půjček byste měli být opatrní. Ty nejčastější nekalé praktiky nejspíš znáte, ale co kdybychom vám řekli, že jich je daleko více? Pojďme se podívat na ty, které vás při první schůzce ani v nejmenším nenapadnou.

Začínáme úrokovou sazbou

Právě s tímto údajem mohou poskytovatelé půjček nejvíce okrádat žadatele. Jestliže si vyřizujete nebankovní půjčku, neměli byste se dívat konkrétně na úrokovou sazbu, jako spíše na roční procentuální sazbu nákladů neboli RPSN. Právě tento údaj by pro vás měl být tím nejdůležitějším. Opatrní ale také buďte při podepisování podmínek. Na první pohled se může zdát, že je roční procentuální sazba nákladů velice výhodná, ale časem zjistíte, že tomu tak není.

Nekalé praktiky při půjčce

Poskytovatelé půjček s úrokovou sazbou provádějí všelijaké nekalé praktiky. Nabídnou vám výhodnou úrokovou sazbu pouze v případě, že splníte jisté podmínky. To vše máte důkladně popsáno ve smlouvě, jen oni vám to neřeknou při osobní schůzce. V podmínkách následně může stát, že vám úroková sazba zůstane jenom v momentě, že se ani o jediný den nezpozdíte se splátkou. Jakýkoli při odesílání platby vás pak může stát nemalé finance.

Zajímavé bonusy

Tvrdí vám poskytoval půjčky, že vám nabízí výhodnou půjčku s možností, která spočívá v tom, že vám posledních pár splátek zcela odpustí? Pokud ano, otevřete oči, protože už vám s největší pravděpodobností nesdělí další kritéria. Buď je háček v tom, jako tomu bylo u předchozího případu, kdy je nutné posílat měsíční splátku v termínu nebo o odpuštění splátek je možné požádat například každý půlrok. Ano, jedna splátka vám skutečně bude každým půlrokem odpuštěna, jen se vám následně zvedne měsíční splátka, a to tak, abyste do dalšího termínu žádosti o odpuštění splatili předchozí odpuštěnou splátku.

V danou chvíli vám to bude připadat výhodné, ale do budoucna vás to může finančně zlikvidovat. Kromě toho nekalé praktiky bývají i daleko horší, než jsme uvedli v předchozích odstavcích. Vždy je nutné si zjistit, o jakého poskytovatele půjčky se jedná, a to před podpisem samotné smlouvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *