důchodci
Finance

O co si mohou důchodci snížit daně?

I když se neustále přidává důchodcům, stále více a více penzistů si chce ještě ke svému starobnímu důchodu přivydělat nějaký peníz navíc. Využívají proto mnohých přivýdělků, které jim nabízí jejich okolí. Každá koruna dobrá, říkají si. Jenže poté se musí vyplnit daňové přiznání a najednou ne všichni penzisti jsou rádi za to, že si v uplynulém roce přivydělali. Ovšem penzisté nemusí být z daní smutní, jelikož právě oni si mohou o lecco snížit své daně. Prozradíme vám, jak na daních zaplatit co nejméně.

Pokud pobíráte starobní důchod, jistě potvrdíte, že peníze navíc jsou i v takovém případě skvělé a že se vždycky hodí. Jestliže starobní důchod pobíráte, můžete si respektive vydělávat stranou, kolik jen chcete. Pokud ale máte důchod předčasný, můžete si přivydělat jen tolik, abyste se nestali plátcem důchodového pojištění. Můžete pracovat na dohodu o provedení práce a vydělávat na ni do deseti tisíc korun měsíčně, můžete chodit do zaměstnání malého rozsahu, kdy přivýdělky nejsou vyšší než dva a půl tisíce korun za měsíc, nebo můžete podnikat, v tomto případě ale nesmíte překročit stanovenou hranici, která činí 71 950 korun.

Jak co nejméně zaplatit na daních?

I důchodci mají právo na daňovou slevu na poplatníka, která činí 24 480 korun. Pokud si myslíte, že daně platíte z každé vydělané korun navíc, tak jste na omylu. Takto to už není pěknou řádku let. Ke slevě na poplatníka můžete přidat i invalidní důchod, pokud jste tedy zdravotně postižení. U invalidního důchodu prvního a druhého stupně je to zhruba 210 korun za měsíc, u invalidního důchodu třetího stupně 420 korun za měsíc, držitelé průkazu ZTP/P 1 345 korun za měsíc.

Důchodci mohou daně snížit i o různé odečitatelné položky, které snižují takzvaný daňový základ. Taktéž je možné snížit daně o penzijní připojištění a taktéž o životní pojištění.

O co dalšího si můžeme snížit daně?

Pokud jste součástí odborů, můžete si daně snížit také o odborové příspěvky. Lze si snížit daňový základ až o tři tisíce korun. Samozřejmě i hypotéky a úvěry ze stavebního spoření mohou snížit daňový základ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *