Co napsat na fakturu
Finance

Co napsat na fakturu?

Finanční trh je opravdu velký a dalo by se do něho zařadit prakticky cokoliv, včetně vystavování faktur. Pokud si vyděláváte na živnostenský list, nezáleží na tom, zda se jedná o hlavní či vedlejší činnost. V obou případech jste nuceni vystavit fakturu, na které však nesmí chybět důležité údaje, jinak se vystavujete různým postihům, které mohou být i finančního rázu. Pojďme se společně podívat na to, jak by taková faktura měla vypadat, co se týče údajů.

Co napsat na fakturu?

Před samotným začátkem vystavování faktur si jasně sdělte sami sobě, do jaké skupiny patříte. Jste neplátce DPH, který vede nebo nevede účetnictví? Popřípadě jste plátcem DPH? Toto rozdělení je při tvorbě faktury velmi důležité a jestliže nevíte, do jaké skupiny patříte, pak byste se měli poptat na odborných úřadech, kde vám bezesporu rádi poradí. V momentě, kdy budete svou skupinu stoprocentně znát, můžete se posunout dále. Jestliže svou skupinu neznáte, zjišťujte dále.

Jaké údaje napsat na fakturu

Pokud nejste plátcem DPH a nevedete účetnictví, vaše faktura by měla obsahovat tyto údaje: jméno a příjmení, název firmy, sídlo firmy nebo fyzické osoby, identifikační číslo a označení registru, ve kterém jste, jakožto živnostník zapsán. Pokud si myslíte, že tyto údaje bohatě stačí, jste na omylu. Dále je potřeba zmínit, že nejste plátcem DPH. Uvést byste měli i informace o vaší druhé straně, v tomhle případě o odběrateli a v neposlední řadě fakturu označit, podle čísla, měsíce a roku. Kromě tohoto údajů uveďte také název zboží, částku a datum, kdy byla faktura vystavena.

Neplátce DPH s účetnictvím

Tady budou údaje svým způsobem podobné, jako jsme uvedli výše, opět tedy uveďte své jméno, příjmení, název firmy a sídlo, ať už vás nebo firmy. Dále do hlavičky faktury nezapomeňte uvést identifikační číslo a označení registru. Jakmile se posunete dále, nesmíte zapomenout uvést i další velmi důležité údaje, informace o odběrateli, označení faktury, zboží a částka. Na závěr uvedete fakt, že jste neplátcem DPH.

Jak bude vypadat faktura ve chvíli, kdy jste plátcem DPH? Opět se bude jednat o podobný dokument, kde ovšem budou i některé údaje navíc. Kolonku neplátce DPH je potřeba změnit na údaj, že jste plátcem DPH. Je potřeba také napsat daňové identifikační číslo neboli DIČ. K tomu ještě uveďte základ, sazbu a výši daně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *