Seznam čtyř hlavních změn v daňovém přiznání 2018
Finance

Seznam čtyř hlavních změn v daňovém přiznání 2018

Začátek každého roku se nese ve znamení daňového přiznání. Růžový formulář dnes vyplňuje drtivá většina z nás, dokonce se už nevztahuje jen na živnostníky a velké podnikatele, ale opravdu i na zaměstnance, kteří například pracují pro dva zaměstnavatele nebo kteří mají ke svému stálému zaměstnání ještě podnikání jako vedlejší činnost. Všichni lidé, na které se vztahuje povinnost podat daňové přiznání, by měli být připraveni na změny, které se letos staly. Než tedy vyplníte své daňové přiznání, raději se informujte o všech změnách, abyste nepodali daňové přiznání špatně.  

Úvodem je nutné říct informaci, že poplatníci, kteří nevyužívají daňového poradce, musí své daňové přiznání podat do prvního dubnového dne. Tento den je poslední den pro úhradu daně, ovšem následovně nastupuje ještě pět dnů, které jsou takzvané tolerantní (banky tedy tolerují připsání peněz v těchto pěti dnech). Už však ke změnám v daňovém přiznání 2018. 

Nižší maximální výdaje při využití paušálu 

Zatímco vloni jsme si ještě mohli zvolit, jestli zvolíme nižší stropy paušálu a vyšší daňová zvýhodnění nebo jestli se obejdeme bez daňových zvýhodnění a raději si ponecháme vyšší stropy paušálu, letos to už není možné. Automaticky totiž platí nižší stropy při použití paušálních výdajů, s nimi souvisí i vyšší daňová zvýhodnění.  

Vyšší minimální zdravotní pojištění 

Pokud vykonáváte hlavní samostatnou výdělečnou činnost, musíte si vypočíst zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu. Letos se zvýšilo minimální zdravotní pojištění.  

Vyšší daňové zvýhodnění  

Rodiče jistě ocení změnu týkající se vyššího daňového zvýhodnění. To se zvýšilo na první dítě, a to o osmnáct set korun. Uplatnit tak lze nově na první dítě 15 204 korun, u druhého, třetího a dalšího dítěte je výše stejná jako loni.  

Vyšší školkovné 

Za zmínku stojí i vyšší školkovné. Jeden z rodičů si může uplatnit částku ve výši až 12 200 korun, což je skoro o dva a půl tisíce více než vloni. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *