Co všechno o vás shromažďují registry
Finance

Co všechno o vás shromažďují registry?

Registry patří mezi ne velmi oblíbené pojmy, kterým by se nejraději každý vyhnul při žádosti o půjčku. Pokud jste o ně v minulosti již někdy slyšeli, ale pořádně nevíte, co se pod nimi ukrývá, je nejvyšší čas se o nich dozvědět více informací. Pomocí nich alespoň zjistíte, na co si máte dávat pozor, abyste získali bankovní nebo nebankovní úvěr.

Seznamte se s bankovním registrem

Jako první na řadu přichází bankovní registr, ve zkratce též označován jako BRKI. V tomto registru si bankovní i nebankovní společnosti mohou zjistit informace o tom, jak si vedete na poli bankovních produktů. To znamená, jaké máte půjčky, kontokorenty nebo hypoteční úvěry u různých bankovních institucích. Jestliže jste tedy měli v minulosti problémy se splácením, bude na vás s největší pravděpodobností nahlíženo jinak. Záleží, kolikrát jste se se splátkou zpozdili a o jakou dobu se jedná.

Nebankovní registry aneb NRKI

Co si budeme podívat, když půjčku nedostaneme u bankovní společnosti, další kroky směřují k nebankovním půjčkám. Tam je relativně vyšší šance na to, získat neúčelovou půjčku na cokoliv. Dávejte si ovšem pozor, protože vlastní registry má i tento typ půjčky. Řeč je o nebankovních společnostech neboli NRKI, které shromažďují informace o tom, jaké jste si v minulosti vzali nebankovní úvěry a zda jste je spláceli řádně.

kompletní informace v registrech

Na scénu přichází SOLUS

Na řadu teď přichází jeden z největších nepřátel v registrech. Jde o SOLUS, který tahá informace o všech ostatních finančních službách. Na SOLUS se taktéž bankovní i nebankovní společnosti při vaší žádosti koukají. Zajímá je, jak jste na tom se splácením svých závazků například u mobilního operátora nebo u státu. Registry u SOLUS nelze vymazat předčasně. U těch předchozích si můžete podat žádost, záleží však na dané společnosti, jestli vám vyhoví či nikoliv.

Jak vypadá ideální žadatel o půjčku?

  • Bez finančních závazků, ovšem s finanční historií
  • Bez splátek po splatnosti
  • Dostatečně vysoký příjem
  • Smlouva na dobu neurčitou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *