Šetřit za jídlo – to je dnes cíl nejednoho z nás. I když se nám v České republice daří, i když dostáváme neustále přidáno, neznamená to, že bychom měli plýtvat s potravinami. Raději bychom měli začít šetřit, nakupovat méně potravin, tím tedy omezit i plýtvání, které je velice aktuálním tématem, o něhož se zajímá nejedno médium. V současné době lidé utrácí až tři tisíce korun měsíčně za jídlo pro jednoho. To je obrovská suma, kterou lze snížit. Jde to snížit třeba tak, že nebudeme nakupovat takové potraviny, u nichž víme, že je nestihneme zkonzumovat. Plýtvání jídlem je nejen špatné, ale také nás zbytečně moc stojí.
Lidé se naučili nakupovat ve slevách, což je na jednu stranu skvělé, na druhou stranu to spěje jen k plýtvání jídlem. Lidé často nestihnou zkonzumovat to, co si nakoupili, a tak jídlo vyhodí a tím i stovky z jejich peněženky. Samozřejmě neříkáme, ať ve slevách nenakupujete, ale doporučujeme si kupovat třeba takové potraviny, u nichž je možnost prodloužit dobu trvanlivosti.
Myslíte si, že není možné prodloužit dobu trvanlivosti potravin? Není to tak. Máme pro vás několik tipů, jak toho dosáhnout. Nevyhazujte jídlo, neutrácejte zbytečně za jídlo, které nestihnete sníst -prodlužte dobu trvanlivosti.
Tipy, jak prodloužit dobu trvanlivosti potravin
- Dolní části listové zeleniny ponořte do vody, čímž dojde k prodloužení životnosti. Listová zelenina tak zůstane mnohem déle čerstvá.
- Pečivo před uložením do chlebníku zabalte do utěrky, i tak lze prodloužit jeho životnost.
- Špičku banánů zabalte do igelitu nebo do alobalu, tak předejdete brzkému zčernání banánů.
- Skladujte potraviny ve skleněných nádobách, tím předejdete parazitům, kteří se často rádi usazují třeba v mouce nebo v luštěninách. Pokud budete jídlo skladovat ve skleněných dózách, snadno tak předejdete třeba molům, kteří jsou nejméně oblíbenými hosty v domácnosti.